Wydarzenia z lat ubiegłych.

Święto Ziemniaka w Terespolu Pomorskim.

W piękny słoneczny dzień 28 września tak, jak co roku , społeczność Szkoły Podstawowej w Terespolu Pomorskim obchodziła "Święto Pieczonego Ziemniaka". Impreza miała charakter środowiskowy i zgromadziła dzieci, nauczycieli i rodziców. Prawdziwym hitem okazał się pokaz sokołów przygotowany przez członków " Szkolnego Koła Sokolników - Raróg" z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi prowadzonego przez prof. Mariusza Nowogrodzkiego. Dzięki nim uczniowie poznali bliżej wiele tajników związanych z opieką nad tymi niezwykłymi ptakami.Rodzice przygotowali grilla, organizator imprezy konkursy i zawody sprawnościowe z "pyrą" w roli głównej. Na koniec była okazja do posilenia się pieczoną kiełbasą i ziemniakiem.Organizacją całego dnia zajęli się uczniowie z klasy III z rodzicami. Nad przebiegiem całości czuwała pani Wioletta Wróblewska. Imprezie towarzyszyła miła atmosfera. Jej wspaniałą organizację zawdzięczamy "ludziom wielkiego serca", takim jak: pan sołtys Henryk Mollus, pani z Rady Rodziców Katarzyna Samrowska oraz obsługa szkoły.

Pasowanie na ucznia.

Dnia 12 października 2011r. wszyscy pierwszoklasiści z niecierpliwością oczekiwali na ten ważny moment, kiedy staną się pełnoprawnymi uczniami społeczności szkolnej. Dzieci przeszły krótki sprawdzian wiadomości. Na kandydatów na przyszłych uczniów czekały próby: uśmiechu, sprawności i mądrości, przez które przeszły zwycięsko zasługując na miano pierwszoklasisty. Na zakończenie uroczystości dzieci złożyły ślubowanie, w którym uroczyście przyrzekały, że "swoją nauką i zachowaniem będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz swej ojczyźnie - Polsce". Następnie każde dziecko zostało pasowane na ucznia wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor. Po uroczystości ślubowania odbyła się również akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali uczniowie klasy III. Nad przebiegiem akademii czuwała pani Wioletta Wróblewska - wychowawca klasy III.

 


 

Wycieczka do Sopotu.

Dnia 21.10,2011r. uczniowie klasy V i VI wybrali się na wycieczkę do Sopotu. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od spaceru po sopockim molo, gdzie morze powitało nas piękną słoneczną pogodą.Później były wodne szaleństwa w Aquaparku. Po 3 godzinach pobytu w centrum zabaw wodnych każdy uczeń wyszedł zadowolony, zmęczony i bardzo głodny. Następnie pojechaliśmy zaspokoić wilczy apetyt do McDonald's. Do domów wróciliśmy późnym wieczorem. Był to dzień pełen wrażeń, który na długo zapamiętamy.

 

Inscenizacja kl.II

W październiku klasa druga Wraz z wychowawczynią Panią Iloną Wybrańską - Kowalczyk zaprosiła młodsze klasy na inscenizację wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Uczniowie klasy drugiej długo przygotowywali się do tego wydarzenia. Uczyli się wierszy na pamięć, a potem odgrywali swoje role. Młodsi koledzy poznali Biedroneczkę, Dyzia Marzyciela, Kaczkę Dziwaczkę, Samochwałę, Pana Hilarego, Zosię Samosię. Dzieci poznały też wiersz Juliana Tuwima pt."Lokomotywa", który przeczytała wychowawczyni klasy drugiej. Najbardziej podobała się dzieciom zawartość poszczególnych wagonów, doskonale zapamiętały sobie co się w nich znajduje. Jednak gdy doszło do wyboru najciekawszej postaci z wierszy okazało się, że dzieci wybrały Kaczkę Dziwaczkę, która jeszcze raz zaprezentowała się przed małymi widzami. Tego dnia wszyscy bawili się doskonale zarówno widzowie jak i aktorzy.


 

"Święto Niepodległości" w Terespolu Pomorskim.

Jak co roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Terespolu Pomorskim uroczyście obchodzili Święto Niepodległości. Była to uroczystość, której gospodarzami byli uczniowie uczęszczający na zajęcia chórku działającego w szkole. Nad przebiegiem całej akademii czuwała pani Kamilla Lewandowska - nauczyciel muzyki. Uczniowie wystąpili w dniu 09.11.2011r. przed całą społecznością szkolną otrzymując gromkie brawa od publiczności.Należy wspomnieć, że pieśni, które zostały zaprezentowane powstawały pod wpływem doniosłych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat naszego państwa i odegrały szczególną rolę w historii Polski.

 

 Ortografia na bardzo dobry - szkolny konkurs ortograficzny.

Dnia 1 grudnia 2011 roku został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas IV - VI.Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, stosowanie w praktyce elementów wiedzy w zakresie gramatyki i ortografii. W konkursie uczestniczyło 9 uczniów ( po 3 z każdej klasy ). Uczestnicy pisali dyktanda pełne "pułapek" ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.
Wyniki konkursu:I miejsce - Paulina Brtz, II miejsce - Patrycja Kwiatkowska i Wiktoria Dambek - Machel,III miejsce - Emilia Rybak.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy.

Wigilia klasy III.

19 grudnia 2011r. odbyło się przedświąteczne spotkanie uczniów klasy III z rodzicami. Klasowa Wigilia przebiegała w świątecznej scenerii, w sali, przy zapalonych świecach i pięknie udekorowanej choince. Uczniowie w swoim przedstawieniu zaprezentowali historię narodzin Jezusa. W swoje role wcielili się z wielkim zaangażowaniem sprawiając, że wszyscy uczestnicy spotkania poczuli niezwykłą moc Bożego Narodzenia. Występ bardzo się podobał. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po inscenizacji czekała na dzieci niespodzianka w postaci słodkich upominków.

Jasełka.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas oczekiwany nie tylko przez dzieci ale także przez dorosłych. Tradycją naszego oddziału przedszkolnego jest przygotowywanie i wystawianie Jasełek w grupie dzieci 5 i 6-letnich. W tym roku szkolnym podtrzymując tradycje związane z tymi świętami zorganizowaliśmy "Spotkanie opłatkowe". Przygotowania zaczęły się od ułożenia programu i nauki ról na Jasełka. Następnie były próby, przygotowywanie przebrań i dekoracji. Pojawiła się scena z rozgwieżdżonym niebem, Gwiazdą Betlejemską oraz szopką z sianem. Sala nabrała uroku, gdy nakryliśmy stoły, na których pojawiły się stroiki ze świeżych gałązek świerkowych, między którymi migotały ozdoby i płomyki palących się świec. Dzieci w pięknych strojach przy taktach kolędy weszły do sali zapełnionej przez swoich najbliższych. Wystawiły "Jasełka", w których każdy miał rolę. Wszystkie dzieci swoje role odegrały w sposób profesjonalny, jak prawdziwi aktorzy. Później nastąpił moment łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Pani dyrektor, obecna na naszej uroczystości złożyła życzenia świąteczne dzieciom i ich rodzicom. Wśród zaproszonych gości znalazł się także Święty Mikołaj, który po przedstawieniu wręczył dzieciom prezenty. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy. Odbył się także konkurs śpiewu, w którym wszyscy chętni mogli zaprezentować kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Wiele wzruszeń Rodzicom i Wychowawczyni dostarczyło wysłuchanie kolędy i pastorałek w wykonaniu przedszkolaczków.

 


 

Bal karnawałowy.

Dnia 5.01.2012r. jak co roku odbył się w szkole bal noworoczny.Uczniowie młodszych klas zaczęli zabawę wcześniej.Już o 14.00 wszyscy przebrani w ciekawe i wymyślne stroje przybyli wraz z rodzicami do szkoły.Dzieci bardzo długo czekały na ten dzień.Chętnie brały udział w konkursach i bawiły się doskonale.Przez cały czas trwania balu otwarta była kawiarenka, zorganizowana przez uczniów klasy 6 wraz z wychowawczynią panią Blandyną Kurowską.Rodzice z dziećmi mogli kupić tam ciasto własnego wypieku, kawę ,herbatę i inne pyszności.Prócz tego dzieci mogły kupić los i wziąć udział w loterii fantowej. Na koniec balu dla młodszych klas pojawił się wyjątkowy gość - Gwiazdor, który jak zwykle miał dla wszystkich prezenty. Ten dzień dzieci zapamiętają na długo.

 

W dniu 6 lutego br. przedstawiciele Straży Miejskiej wraz z ratownikami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeciu zagościli w naszej szkole. Tematyka spotkania obejmowała zakres wiedzy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych. Nie zabrakło również pokazu udzielania pierwszej w wykonaniu ratowników z OSP oraz pokazu technik samoobrony i obezwładniania, który został przygotowany przez pracowników Straży Miejskiej.
Niecodzienną niespodzianką było gościć w murach naszej szkoły dziennikarza Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, który uważnie dokumentował całe spotkanie.

 

Dzień Babci i Dziadka.

Dnia 20.01.2012r.w szkole odbył się Dzień Babci i Dziadka.Dzieci z klasy drugiej i oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami panią Anną Tuczyńską i panią Iloną Wybrańską - Kowalczyk przygotowały specjalne niespodzianki dla  wyjątkowych gości. Zerówka świętowała o godz.13.00,a klasa II o godz. 16.00. Dzieci przygotowały przedstawienie, były to wiersze i piosenki, które u niejednej Babci i niejednego Dziadka wywołały uśmiech i wzruszenie na twarzy.Były też laurki i drobne upominki.Babcia i Dziadek musieli również rozpoznać siebie na portrecie, który otrzymali na pamiątkę.Potem wszyscy goście wraz z dziećmi udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to wspaniały dzień, który wszyscy zapamiętamy na długo.

Dodatkowe informacje